דלג לתוכןדלג לפוטר

סיפורי לקוחות

כלי נחושת עתיקים בתחתית הארגז

לאחר שההורים יוצאי איראן נפטרו, הילדים נדהמו לגלות אוצר שהביאו עמם מהארץ הישנה

כלי נחושת עתיקים

תחום האספנות כולל בתוכו לא מעט הפתעות ומציאות בלתי מתוכננות. לא פעם אביזרים שנראים בלתי ראויים לשימוש או כאלה שמקומם בפח האשפה עשויים להתגלות כבעלי ערך סנטימנטלי, היסטורי, תרבותי, משפחתי ואפילו כספי. תמונות, כלים, כלי מטבח ופריטים שנמצאו בבתים ישנים יכולים לפעמים להיות מציאה מבוקשת לאספנים.

מציאת כלי נחושת עתיקים יכולה להיות מקרית ולהפתיע אף את הבעלים שלא ידעו שהם מחזיקים בביתם אוצר מיוחד, כפי שקרה באחד היישובים במרכז הארץ. לאחר פטירת ההורים שעלו לארץ עם קום המדינה מאיראן, בניהם החליטו לפנות את המחסן הגדול שהיה בחצר. הם גילו שטיחים ישנים מגולגלים וכלים ממתכת, ורצו לבדוק את ערכם לפני שיפנו אותם מהמקום.

כלי נחושת עתיקים בתחתית הארגז

 

לאחר בדיקת תכולת המחסן התגלו גם כלי נחושת עתיקים, שבשל מצבם וצבעם נחשבו לכלים ישנים ומלוכלכים המיועדים לזריקה. לאחר ניקוי יסודי התגלה יופיים של הכלים והתברר ערכם האמיתי שהיה שווה לא מעט. כלי נחושת עתיקים היו בשימוש נרחב בבתי עשירים ובמוסדות ציבור כבר לפני אלפי שנים ונחשבו לאביזרים מהודרים ויקרים, ושימשו גם בבתי יהודים ולצורך פולחן בבית המקדש.

ההיסטוריה של כלי נחושת עתיקים

 

הנחושת נחשבה כבר בעבר הרחוק למתכת מהודרת ומבוקשת ושימשה ליצירת כלים, קערות, חפצי אומנות, אביזרי יופי ופולחן דתי ברחבי העולם. בתקופה הקדומה תכשיטי נחושת וכלים שונים היו סמל לעושר ולמעמד גבוה בחברה. לא מעט דימויים עשו שימוש כבר בעת העתיקה בנחושת כחומר יפה, חזק ומבוקש. כלי נחושת עתיקים נמצאו ברחבי העולם ואף בחפירות מתקופת הפרעונים במצרים.

כיוון שהנחושת נחשבה מאז ומעולם לחומר יקר המעיד על מעמד גבוה, נמצאו ברחבי העולם לאורך השנים פריטים רבים ובהם מנורות, מראות, כלים אסלאמיים במסגדים ובבתים, כלי מטבח, מסגרות לתמונות, כלי מטבח והגשה, קנקנים, קומקומים, בקבוקים, תכשיטים, מברשות שיער ועוד.

גם בישראל הקדומה כלי נחושת עתיקים היו חלק מהפולחן הדתי ואחד המקומות שבהם כרו את הנחושת והפיצו ברחבי המזרח התיכון היה בקעת תמנע. העלייה לארץ של יהודים מארצות הגולה השונות עם מטלטליהם עם קום המדינה הביאה למגוון של כלי נחושת עתיקים שהוצעו למכירה או נשכחו בבתים במהלך השנים. כלים אלה הם לרוב בני מאה שנה ויותר ועברו מדור לדור בתוך המשפחה או ניתנו כמתנות יקרות ערך. הכלים וחפצי האומנות הגיעו עם העולים ממדינות כמו מצרים, איראן, סוריה, עיראק, אפגניסטן והודו.

קביעת ערכם של כלי נחושת עתיקים

 

הכלים העשויים מנחושת הם פריטי היסטוריה המספרים ומתארים את רוח התקופה ומהווים מסמך היסטורי של תקופה קדומה יותר. גם כלים שהגיעו עם העולים מארצות מוצאם עם היסטוריה של כמאה שנה הם פריטים יקרים שכדאי לבדוק את ערכם הכספי. חלק מאותם כלי נחושת עתיקים יכולים להיראות כפריטים שאין סיבה לשמור, אך לאחר שיעברו ניקוי צבעם המקורי והברק ישוב, ניתן יהיה להעריכם כראוי. את הכלים והתכשיטים כדאי לנקות באמצעות מים חמים וסבון ולשפשף בעדינות את כל החלקים. קביעת ערכם של הפריטים צריכה להיעשות על ידי אנשי מקצוע היודעים להעריך אותם בהיבט של אספנות ולתת הצעת מחיר לכל פריט.

היום ישנו ביקוש גדול לאותם כלים עתיקים וישנים והם נמכרים בגלריות ועל ידי אספנים. אם גיליתם פריטים במחסן של בית ישן או שירשתם חפצים ישנים מהבית של סבים וסבתות ואינכם יודעים אם יש להם ערך כלשהו, פנו למומחים שיוכלו להעריך את ערכם הכספי ואולי תגלו שיש ברשותכם אוצר שיכול לתת לכם תמורה נאה.

יש לכם פריטים שאולי יכולים להיות בעלי ערך? אל תזרקו אותם לפני שתתייעצו עם צוות ענתיקליק.